Žili jste s kritickými rodiči? Zde je 16 znamení, kterými poznáte, jestli ano. Kritika z dětství může mít dlouhodobý vliv na vaše sebevědomí a vztahy. Častá kritika v raném věku může mít za následek zhoršení důvěry v sama sebe. Způsob, jakým s vámi rodiče zacházeli, může ovlivnit nejen to, jak se cítíte jako dospělí, ale také kvalitu vašich vztahů. Pravidelným cvičením můžete překonat automatické reakce a vyvinout nové návyky. Vyléčit se z emotivně motivovaných obranných reakcí, které jste si vybudovali v minulosti.
„Měl jsem vysokoškolského kamaráda, který byl na sebe vždy příliš tvrdý. Byl to skvělý chlap, se kterým bylo snadné se kamarádit, takže jsem jeho sebelítost považoval za záhadu. Ale když jsem poznal jeho otce, všechno mi došlo.“
„I pár hodin s jeho otcem bylo nesmírně těžkých, protože byl neustále kritický a povýšený. Každou chvíli jsem se díval na hodinky a vymýšlel výmluvu, abych mohl odejít.“
„Vyrůstání s velmi kritickými rodiči může mít dlouhodobé důsledky. Následujících 16 indicií je založeno na výzkumech terapeutů i na mých pozorováních jako mentora.“


Stáhni si 7denní checklist pro zvýšení svého sebevědomí!
1. Máte problém si dostatečně věřit
Častá kritika v raném věku může zanechat dojem, že to, co si myslíte, cítíte nebo děláte, je nějakým způsobem špatně. V důsledku toho trpíte často chybějící sebedůvěrou.
Příklady ze života
- Máte strach přihlásit se k nové práci, protože si myslíte, že nejste dost dobří.
- Máte problém rozhodnout se, co si obléct, protože si nejste jisti, jestli to bude vypadat dobře.
- Máte obtíže říct svému příteli, co vám vadí, protože si myslíte, že byste se mohli ztrapnit.
- Máte problém něco namalovat, protože si myslíte, že to bude vypadat špatně.
- Máte problém začít nový projekt, protože si myslíte, že se vám to nepovede.
2. Váháte, zda se pustit do nových výzev
Sebedůvěra a nízké sebevědomí vám komplikují důvěru ve vaši schopnost úspěšně se poprat s novou příležitostí. Často se tak raději uchýlíte ke hraní na jistotu a rozhodnete se nezkoušet nové věci, raději než riskovat neúspěch a zklamání. Je důležité si uvědomit, že pochyby a nízké sebevědomí jsou přirozené a že každý z nás je zažívá. Je důležité naučit se s nimi pracovat a překonat je, abychom mohli začít nové věci a rozvíjet se. Na začátku není nikdo dokonalý a vše se učíme životem.
Příklady ze života
- Když máte šanci získat novou práci, máte strach, že nezvládnete požadavky nebo že budete méně kvalifikovaní než ostatní uchazeči.
- Když chcete začít sportovat, ale máte obavy z toho, že nebudete dost dobří nebo že se vám nebude dařit.
- Když se chcete zúčastnit konkurzu na herecké či pěvecké vystoupení, ale máte obavy, že se vám nezadaří.
- Když chcete začít podnikat, ale máte strach, že neuspějete nebo že vám dojdou peníze.
- Když chcete začít studovat nový obor, ale máte obavy, že nebudete schopni zvládnout náročné předměty nebo že nebudete mít dostatečné znalosti.
3. Je pro vás těžké zotavit se z chyb
Je těžké se zotavit z chyb. Dělat chyby je lidské, ale když uděláte chybu vy, připadá vám to jako potvrzení vašich nedostatků. I jednoduchá chyba vám může připomenout všechny vaše minulé neúspěchy a vaše sebeúcta klesá na bod mrazu.
Příklady ze života
- Rozhodnete se začít pracovat na své komunikaci s ostatními lidmi, ale po několika pokusech o nové konverzace se cítíte trapně a neúspěšně. Místo toho, abyste se snažili zlepšovat a oslovit další lidi, ztrácíte motivaci k dalšímu zlepšování komunikace.
- Často se viníte ze špatných rozhodnutí v partnerských vztazích, které jste udělali. Dáváte si za vinu svá rozhodnutí a vytváříte si představy, že vše mohlo být lepší, kdybyste se tenkrát rozhodli jinak.
- Nemůžete si odpustit chybu v minulosti, která vedla k rozpadu milostného vztahu. Dáváte této zkušenosti velkou váhu a neustále si ji předhazujete jako své životní pochybení.
4. Máte sklon k perfekcionismu
Vaše snaha o dokonalost není poháněna hrdostí na vaši práci, ale strachem z chyby a odhalení vaší nedostatečnosti.
Příklady ze života
- Před zkouškou trávíte hodiny studiem, abyste dosáhli perfektních výsledků, ale ne kvůli tomu, že byste chtěli být pyšní na své výkony, ale kvůli obavě, že byste mohli udělat chybu a odhalit svou nedostatečnost.
- Při úklidu domu se snažíte, aby všechno bylo dokonale čisté a uspořádané, ale ne kvůli tomu, že byste chtěli ukázat své domácí dovednosti, ale kvůli strachu, že byste mohli něco zanedbat a ukázat svou nedostatečnost.
- Při vaření se snažíte, aby všechno bylo dokonale připravené a chutné, ale ne kvůli tomu, že byste chtěli ukázat své kuchařské dovednosti, ale kvůli strachu, že byste mohli udělat chybu a ukázat svou nedostatečnost.
- Při psaní eseje se snažíte, aby všechno bylo gramaticky správné a logické, ale ne kvůli tomu, že byste chtěli ukázat své písemné dovednosti, ale kvůli strachu, že byste mohli udělat chybu a ukázat svou nedostatečnost.
- Při výběru oblečení se snažíte, aby všechno bylo dokonale sladěné a stylové, ale ne kvůli tomu, že byste chtěli ukázat svůj vkus, ale kvůli strachu, že byste mohli udělat chybu a ukázat svou nedostatečnost.
„Každý má chyby a nedokonalosti, a to je v pořádku. Důležité je se snažit být co nejlepší verzí sama sebe.“
5. Trvá vám dlouho, než dokončíte úkol
Vytvoření e-mailu, výběr narozeninového dárku, psaní práce nebo cokoli jiného může trvat dlouho, protože se snažíte vyhnout chybě. Možná dokonce přestanete splňovat termíny, protože vaše snahy o „dokonalost“ brání tomu, abyste věci dotáhli do konce.
Příklady ze života
- Psaní eseje vám trvá dlouho, protože se snažíte vyhnout chybám a aby výsledek byl co nejlepší.
- Výběr vhodného dárku k narozeninám může trvat dlouho, protože se snažíte vybrat něco, co by dotyčnému udělalo radost.
- Vytvoření emailu může trvat déle, než byste si původně mysleli, kvůli potřebě formulovat věci přesně a bez chyb.
- Psaní článku pro blog může být časově náročné, protože se snažíte dát do něj co nejvíce informací a zajímavostí.
Pozn. red. v tomto se vidíme také. - Vytvoření prezentace pro školní projekt může trvat dlouho, protože se snažíte zajistit, aby byla přehledná a srozumitelná pro ostatní spolužáky.
6. Máte neustále tendenci se omlouvat
Váš rodič vám rychle dával najevo, že děláte něco špatně, a tak je pro vás snadné předpokládat, že ostatní vás budou vidět stejným způsobem. Když vám vaši přátelé říkají, že nemusíte pořád říkat „promiň“, může se stát, že se budete omlouvat i za to, že se omlouváte.
Příklady ze života
- Jste neustále ve stresu z toho, že se bojíte, že něco špatně uděláte. Když se snažíte vyřešit nějaký problém, tak se neustále omlouváte, že je to chyba někoho jiného. Máte pocit, že nikdy nic nezvládnete správně a vždycky se musíte omlouvat. Přísná výchova v dětství vás naučila, že musíte být dokonalí a že se musíte omlouvat, když něco nevyjde podle plánu.
- Máte pocit, že se nikdy nedokážete zavděčit svému šéfovi nebo klientům. Když něco nevyjde tak, jak mělo, tak se hned omlouváte a snažíte se to napravit. Máte pocit, že nikdy nejste dost dobří a že musíte neustále pracovat na sobě, abyste mohli být lepší.
7. Cítíte, že se často musíte obhajovat
Je samozřejmé, že se cítíte, že se musíte bránit: jako dítě jste se naučili být velmi citliví na možné útoky, abyste se mohli bránit proti nim. Vaše obranné reakce mohou přivádět vaše přátele nebo partnera k tomu, že nechápou, proč vše berete „až moc doslovně a útočně proti sobě“ – což se projevuje ve vašich reakcích jako slabost.
Příklady ze života
- Klient vás chválí, za vaši předchozí práci, kterou jste pro něj provedli. Má z toho radost. Vás ale pojme pocit, že musíte ještě odříkat kolik práce vám to dalo a že jste na tom opravdu hodně pracovali. Neumíte bez předsudků přijmout pochvalu a máte pocit, že se za úsměvem skrývá budoucí výtka a proto se snažíte dopředu nasbírat argumenty, abyste byli připraveni na budoucí možný útok, který ve skutečnosti nikdy nepřijde.
- Kamarád si vás dobírá, když přijdete o 10 minut později na domluvený sraz. Nemyslí to zle, ale s dávkou humoru. „Tebe si jednou pošlu pro smrt a budu žít do 1000 let.“ Místo pousmání na tímto vtípkem, se postavíte do defenzivní reakce a začnete vysvětlovat vaše zpoždění a že kdyby vám neujela tramvaj a lidé před vámi na chodníku nešli tak pomalu, tak byste to jistě stihnuli. Zbytečně zabředáváte do dalšího vysvětlování a často se k podobným výtkám vracíte a hájíte se.
8. Máte problém věřit, že existují lidé, kteří vás mají rádi
I když vám přátelé a rodina vyjadřují svou lásku, hluboko uvnitř se obáváte, že vás už mají dost. Tento sklon může být obzvláště silný, pokud vám rodiče posílali matoucí smíšené zprávy, jednou vás zahrnovali laskavostí a za chvíli vás zasáhli krutými slovy.
Příklady ze života
- Vracíte se domů z práce a partner vás vítá s polibkem a růží. Místo toho, abyste si užili tuto krásnou situaci, tíží vás podezření, že se něco děje. Nedokážete se uvolnit a neumíte přijmout toto láskyplné gesto bez předsudků.
- Kamarádka vám řekne, že vám to dnes moc sluší. Myslí to upřímně, ale vy to nedokážete přijmout. Zaměříte se na to, proč to říká dnes a zda to náhodou neznamená, že jindy vám to nesluší. Zabýváte se uměle vytvořeným negativním stínem v této nevinné lichotce.
nadechněte se
a podívejte se na to z jiného úhlu
9. Zřídka si berete pochvalu k srdci
Když vám někdo řekne něco pěkného, najdete způsob, jak to odrazit – často (s překvapením) sebe-kritikou. Pokud řeknou, že se jim líbí vaše nové tričko, například, řeknete, že to není vaše oblíbená barva, nebo, že ho už máte dlouho. Nějakým způsobem neutralizujete jakoukoli pozitivitu směřující na vás.
10. Trpíte sociální úzkostí
V důsledku nedůvěry v pozitivní přístup ostatních se často obáváte jejich hodnocení nebo kritiky. Může vás trápit strach z trapného vystupování v práci, z vytvoření trapné situace na veřejnosti nebo z toho, že budete působit trapně v konverzacích.
11. Máte v sobě silného vnitřního kritika
Hlas vašich rodičů, kteří byli velmi přísní, se promítl do vaší vlastní samomluvy. Pokud se zamyslíte, možná zjistíte, že slyšíte znovu a znovu hlasy svých rodičů ve své vlastní kritice.
12. Jste náchylní k depresi
Všechna ta negativní sebe-mluva a pocit nedostatečnosti je velmi vyčerpávající, a důsledkem toho trpí vaše nálada. Smutné je, že se můžete nakonec kritizovat i za to, že jste depresivní, a tak vytváříte začarovaný kruh špatné nálady a sebelítosti.
13. Máte sklony kritizovat ostatní
I když se vám nelíbí, když se kritizuje, je pro vás těžké nekritizovat ostatní. Máte tendenci snadno a automaticky vidět nedostatky u jiných lidí a vaše vlastní sebe-kritika se odráží ve vašem postoji vůči ostatním – jako obrana proti vaší nízké sebeúctě.
Příklady ze života
- Když se snažíte vyjít s kolegou z práce, ale on neustále mluví příliš mnoho a nepustí vás ke slovu, snadno se cítíte frustrovaní a začnete ho kritizovat za jeho mluvení.
- Když se snažíte zhubnout, můžete snadno kritizovat sebe i ostatní, kteří nedodržují zdravou stravu, místo toho, abyste ses snažili najít motivaci a podporu.
„Dokonalost je fikce. Není nic, co by bylo dokonalé. Jsou to pouze naše lidské představy a iluze.“
14. Máte napjaté vztahy se svými sourozenci
Vaše vztahy se sourozenci jsou napjaté. Je smutné, že špatné zacházení od rodičů často vede k náročným vztahům se sourozenci. Ačkoliv můžete zažívat období blízkosti a spojení, chybí základní pocit důvěry.
Příklady ze života
- Sourozenec se k vám chová jako kdybyste byli něco menšího. Vždy se snaží být silnější a měnit rozhodnutí ostatních ve svůj prospěch.
- Sourozenec vám vždy připomíná, jak se vám něco nepodařilo, i když se snažíte zlepšit.
- Sourozenec se vás vždy snaží zesměšnit, když se snažíte být upřímní a otevření.
- Sourozenec se vždy snaží vytěžit z každé situace maximum pro sebe, ať už jde o hry nebo o rodinné rozhodnutí.
- Sourozenec vždy začne křičet a dělat scény, když se mu něco nelíbí, nebo když se s někým, nebo mezi sebou neshodnete. Je to velmi frustrující a nedokážete s ním v takových situacích komunikovat.
15. Často přemýšlíte nad věcmi příliš moc
Pochybujete o sobě a nedůvěřujete si, což tě vede k tomu, že hodně času věnujete analyzování a vracení se do minulosti k pochybám. Trávíte tolik času ve své hlavě, až se cítíte jakoby odříznutý od svého vlastního těla.
Příklady ze života
- Každý den přemýšlíte, jestli jste dnes udělali všechno, co jste měli, a zda jste nic nezanedbali.
- Před každou zkouškou si přečtete a přehodnotíte všechny poznámky, abyste se ujistili, že jste to opravdu pochopili.
- Před každou velkou životní volbou si v hlavě projdete všechny možné varianty a scénáře, abyste se ujistili, že uděláte nejlepší volbu.
- Před každým prvním rande si v hlavě projdete všechny možné rozhovory, abyste se ujistili, že budete vědět, co říct. Vždy máte připravenou první větu, první téma konverzace a místo, na které vyrazíte.
16. Potřebujete si stále něco dokazovat
Na základní úrovni se necítíte naplněni – necítíte se dostatečně chytří, dostatečně hezcí, dostatečně úspěšní, dostatečně bohatí. Snažíte se tento pocit vynahradit tím, že pracujete velmi tvrdě a často jdete nad rámec toho, co unesete. Čas od času vyhoříte, ale snažíte se jen dál. Je to rutina a sami od sebe nedokážete udělat ráznou změnu ve svém přístupu. Nevíte ani jak.
Příklady ze života
- Při zkoušce z matematiky jste měli strach, že neprojdete, celý týden jste se učili až do pozdních nočních hodin, abyste měli co nejlepší výsledek.
- Přípravě na maratón jste věnovali více času než ostatní, abyste mohli dokázat, že jste schopni závod dokončit.
- Když jste začali pracovat v nové firmě, snažili jste být lepší než ostatní zaměstnanci, abyste mohli dokázat, že si zasloužíte místo.
- Výběr nového sportu zahrnuje tvrdý trénink, abyste mohli dokázat sami sobě a ostatním, že jste schopni se v něm zlepšovat.
- Když jsi se rozhodli založit vlastní podnikání, pracovali jste na tom téměř nonstop, abyste mohli dokázat, že jste schopni uspět v byznysu.

„Nikdo není dokonalý, ale každý může být dobrý.“