logo

5 tipů, jak si vylepšit finanční situaci

Připravili jsme pro vás 5 tipů, jak si můžete vylepšit finanční situaci:

 1. Sestavte si finanční plán
  Nejdůležitější krok k lepší finanční situaci je mít jasno v tom, kde vaše peníze jsou a kam jdou. Zkuste si sestavit finanční plán, ve kterém zaznamenáte všechny své příjmy a výdaje. Tím získáte přehled o své finanční situaci a můžete zjistit, kde můžete šetřit.
 2. Dávejte si pravidelně stranou
  Je důležité mít nějakou finanční rezervu, kterou můžete využít v případě nenadálých výdajů nebo v době, kdy budete bez práce. Zkuste si pravidelně odkládat určitou část ze své výplaty na účet nebo do spořicího účtu.
 3. Šetřete na výdajích
  Dalším způsobem, jak si vylepšit finanční situaci, je šetřit na výdajích. Zkuste se zamyslet nad tím, které výdaje jsou pro vás opravdu důležité a které byste mohli omezit nebo úplně odstranit. Například můžete začít vařit doma místo toho, abyste chodili do restaurací, nebo začít kupovat oblečení z druhé ruky místo nového.
 4. Zvyšujte své příjmy
  Dalším způsobem, jak si vylepšit finanční situaci, je zvyšovat své příjmy. Můžete to udělat třeba tím, že se naučíte nové dovednosti nebo si najdete práci s vyšším platem. Můžete také zvažovat podnikání nebo investování do akcií nebo jiných finančních nástrojů.
 5. Naučte se něco nového o financích
  Posledním způsobem, jak si vyléčit finanční situaci, je učit se o tom, jak fungují peníze a kde se dají zhodnotit. Čím více o financích víte, tím lépe budete schopni rozhodovat o svých finančních záležitostech. Můžete se třeba zapojit do finančních kurzů nebo si přečíst finanční knihy nebo články. To vám pomůže lépe porozumět finančním termínům a principům a také vám umožní lépe plánovat a řídit své finanční zdroje.

Vždy je důležité mít na paměti, že každá finanční situace je jedinečná a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Je důležité vyzkoušet různé způsoby, jak si vylepšit finanční situaci, a najít ten, který funguje nejlépe pro vás.

Zkuste si sestavit finanční plán, dávejte si pravidelně stranou, šetřete na výdajích, zvyšujte své příjmy a učte se o finančních záležitostech a brzy uvidíte výsledky ve své finanční situaci.

Stáhni si 7denní checklist pro zvýšení svého sebevědomí!

Co je finanční plán a jak si ho připravit doma

Finanční plán je dokument, ve kterém si zaznamenáváte všechny své příjmy a výdaje a na základě toho plánujete své finanční zdroje. Finanční plán vám pomůže mít přehled o své finanční situaci a lépe plánovat budoucnost.

Finanční plán by měl obsahovat následující informace:

 1. Příjmy: všechny zdroje příjmů, jako jsou výplaty, příjmy z podnikání nebo investic atd.
 2. Výdaje: všechny vaše výdaje, jako jsou náklady na bydlení, stravování, oblečení, dopravu atd.
 3. Cíle: vaše finanční cíle, jako je třeba spoření na dovolenou nebo na budoucnost.
 4. Plán akcí: kroky, které budete dělat, abyste dosáhli vašich cílů.

Sestavení finančního plánu

Abyste si mohli připravit finanční plán sami doma, postupujte následovně:

 1. Zaznamenávejte si všechny své příjmy a výdaje po dobu několika týdnů nebo měsíců. Využijte k tomu třeba nějakou mobilní aplikaci, nebo Excel, Google Sheets.
 2. Vytvořte tabulku nebo sešit, ve kterém budete tyto údaje zaznamenávat. Můžete také použít specializovanou finanční aplikaci nebo nástroj na tvorbu finančního plánu.
 3. Pro každý měsíc zaznamenávejte své příjmy a výdaje do tabulky nebo sešitu.
 4. Spočítejte celkové příjmy a výdaje za dané období a zjistěte, zda máte přebytek nebo schodek.
 5. Nastavte si finanční cíle a vytvořte plán akcí, kdy a jak je budete plnit.
 6. Pravidelně sledujte svůj finanční plán a upravujte ho podle potřeby.

„Za peníze si můžeme koupit čas, ale čas nikdy nemůžeme koupit za peníze.“

Ralph Waldo Emerson

Tipy na aplikace

Existuje mnoho online aplikací, které vám mohou pomoci s účetnictvím a správou financí. Některé z nich jsou dokonce zdarma. Zde je několik návrhů aplikací, které můžete vyzkoušet:

 1. Spendee
  Užitečná aplikace pro sledování příjmů a výdajů Spendee je aplikace pro sledování příjmů a výdajů, která vám umožní mít přehled o svých financích. Můžete do ní zaznamenávat příjmy a výdaje do různých kategorií a také je libovolně editovat podle svých potřeb. Spendee se vyznačuje přehledným rozhraním a množstvím statistik, ale také přidanými funkcemi, jako je archivace účtenek nebo propojení s více peněženkami, jako je bankovní účet, PayPal nebo Coinbase. Spendee také obsahuje rozpočty, sdílené peněženky a podporu pro práci s více měnami.
 2. Wallet
  Pokud hledáte aplikaci, která vám pomůže s flexibilním plánováním a sledováním vašich výdajů, můžete zvážit Wallet. Tento nástroj od tuzemských vývojářů vám umožní snadno vytvořit rozpočty a finanční přehledy, díky kterým budete mít přehled o důležitých finančních rozhodnutích. Wallet vám navíc umožňuje propojit se s více než 4000 světovými bankami, což znamená, že nemusíte ručně přidávat pohyby na svých účtech do aplikace. Všechny transakce se pomocí umělé inteligence třídí do kategorií a zahrnují se do vašich rozpočtů.
 3. Finkulačka
  Chcete vědět, jaký výnos získáte z investovaných peněz, nebo kolik vás bude stát úvěr či hypotéka? Finkulačka je aplikace, která vám pomůže s těmito výpočty a nabízí přehledné a originální rozhraní. Můžete v ní počítat s běžnými typy investic a půjček a vybrat si mezi anuitním nebo balonovým výnosem nebo splácením. Stačí zadat hodnoty a aplikace vám zobrazí výsledek. Finkulačka je tedy užitečný nástroj pro snadné počítání s vašimi finančními možnostmi.
 4. Patron GO
  Chcete mít přehled o svých finančních transakcích a identifikovat případné předražené platby? Aplikace Patron vám s tím pomůže. Stačí ji povolit přístup ke svému bankovnímu účtu a aplikace pomocí speciálního algoritmu začne identifikovat „viry“ v podobě předražených plateb. Aplikace k vašemu účtu přistupuje pasivně a nemá oprávnění s ním manipulovat. Všechny procesy v aplikaci jsou navíc dohlíženy Českou národní bankou. Pokud chcete řešit zjištěné „infekce“, můžete to udělat pár kliknutími v aplikaci. U složitějších záležitostí, jako jsou pojištění, vám aplikace pomůže propojit s odborníky. Aplikace Patron zároveň garantuje, že při následném řešení budete platit méně za stejnou službu nebo stejně za podstatně lepší službu. K dispozici je také aplikace Patron GO: B2B marketplace pro specialisty (dostupná na Androidu a iOS).
 5. Fidoo
  Máte nad firemními transakcemi úplnou kontrolu díky aplikaci Fidoo. S aplikací snadno vyřešíte vyúčtování výdajů, cestovní náhrady a firemní karty jednoduše pár kliknutími. Každý zaměstnanec nebo tým může mít vlastní kartu, kterou můžete upravovat podle potřeby. Sken účtenek vám umožní mít vše v digitální podobě a schvalovat přesuny firemních peněz kdykoli a odkudkoli. Není potřeba vyplňovat hromady tabulek pro cestovní náhrady a výdaje se na konci měsíce automaticky sčítají dle kategorií. Vše navíc můžete mít v různých měnách.

budu lepší

a na tom pracuji každý den

„Dobrá finanční příprava je jako živý štít, který vás ochrání před životními peripetiemi.“

Suze Orman
Sdílej na FB
Sdílej na LI
Picture of Filip Novák

Filip Novák

Věřím, že každý člověk s velkými sny si zaslouží podporu zkušenějšího. A to je přesně má filosofie a důvod, proč jsem v roce 2016 založil marketingovou show ZeptejSeFilipa na YouTube. Podpořím tě, při dosahování tvých velkých podnikatelských snů. Tak, abys proměnil nejen svůj vlastní život, ale i svět.
pomeranc

Jen malý krůček a...

…získáš ověřené články na posilnění sebevědomí zadarmo!